Примери за сървърни програми

Сървърът е условно „централна“ част в уеб приложение с архитектура клиент-сървър.Обикновено този термин (в зависимост от контекста) може да означава две понятия (едно от):

Сървърна програма – програма, която отговаря на заявки от клиентски програми. Сървърният компютър е като компютър в мрежа („хардуер“), но отново: често този компютър изпълнява някакъв вид сървърна програма, без която той наистина би бил само хардуер;)

Примери за сървърни програми

Уеб сървъри (позволяват на компютрите да предават страници от интернет сайтове на потребители), например:

Apache; Nginx.

Сървърите за игри са специални програми, към които потребителите се свързват за мрежова игра, използвайки клиентски програми (специални) или обикновени уеб браузъри.

Значително количество дисково пространство и специализирани твърди дискове – десетки твърди дискове могат да бъдат инсталирани в един сървър, от който, от своя страна, могат да се организират различни RAID масиви (за които ще говорим в бъдещите издания на нашето Списание), за да се гарантира по -висока скорост и по -голяма безопасност на информацията.

Специализирано шаси и захранващи устройства – По правило сървърите се сглобяват в големи шаси, тъй като дънните платки на сървъра са с много голям формат. В допълнение, сървърите със значителна процесорна мощност и голямо дисково пространство се сглобяват в така наречените Rack-кутии, които са предназначени за инсталиране в специални шкафове. В сървърни случаи, като правило, се монтират няколко мощни захранвания, за да се осигури устойчивост на грешки в системата и захранване на мощни потребители – дънни платки с процесори, голям брой вентилатори, контролери и т.н.

Определения за сървър

Сървърът е компютър, който осигурява достъп до собствените си ресурси или контролира разпределението на мрежовите ресурси.

Клиентът е компютър, който използва сървърни ресурси.

Локалните мрежи са мрежи, състоящи се от близко разположени компютри (сградна мрежа, помещения и т.н.).

Глобалните мрежи са мрежи, които обхващат големи области и включват голям брой компютри.

Peer-to-peer мрежите са мрежи, в които всеки може да представи своите ресурси на други компютри в мрежата. И да използва други.

Специализираните сървърни мрежи са мрежи, в които един или повече компютри са сървъри, а всички останали са клиенти.

Мрежовата честотна лента е максималният брой битове, които могат да бъдат предадени за една секунда.

Мрежовият протокол е съвкупност от специални споразумения и технически процедури. Които регулират реда и начина на комуникация между компютри, свързани в мрежа.

Топологията е конфигурацията на мрежа, начин за свързване на нейните елементи помежду си.Примери за сървърни програми.

Интернет е глобална мрежа, в която множество научни, корпоративни, държавни и други мрежи. Както и персонални компютри на отделни потребители, са свързани помежду си чрез канали за предаване на данни.