Защо ръчно рисуваната икона е хубав подарък?

Защо ръчно рисуваната икона е хубав подарък? Иконата отдавна се смята за прекрасен подарък за любим човек. Днес сме свидетели на възраждането на тази традиция. Нека да разберем какви са иконите, как се различават, по какви поводи е обичайно да се дават икони и как да изберем такъв подарък?

Защо ръчно рисуваната икона е хубав подарък?

Ръкописните (иначе написани) икони се ценят заради майсторството и индивидуалната си ръчна изработка. Първо иконописецът създава рисунка върху хартия, а след това я пренася върху дъска от специални видове дърво.

Традиционно дъските за ръчно рисувани икони са направени от елша, липа, кипарис, иглолистни дървета: бор, смърч, лиственица, в южните райони – от бук. В днешно време най-популярното дърво, от което се изработва дъската, като основа за ръчно рисуваната икона е липата, тъй като дървесината й е мека и лека и не се деформира с времето.

Дъската се покрива със специален грунд – гесо, който представлява тебешир, смесен с животинско или рибено лепило. Върху този слой иконописецът нанася рисунка с тънка четка и едва след това пристъпва към изписване на всички елементи с темперни бои. Колкото повече фигури има в състава на иконата, толкова по-трудоемък е процесът на рисуване на една ръчно рисувана икона.

Канонични и живописни ръчно рисувани икони

Ръкописните икони може да се различават по стил на писане. Те могат да бъдат написани в каноничен или картинен стил. Многообразието на ръчно нарисуваните икони е много голямо.

Стилът, в който е изписана иконата според определени правила на иконописта, развити в древността, е каноничен. Иконописците изучават този вид писменост от древни времена. Каноничното писане е по-конвенционално, то се стреми не към реализъм, а към отразяване на духовния свят. Този стил използва обратна перспектива, което създава усещането, че пространството на иконата се разширява, заобикаля зрителя и сякаш се носи върху него. Такива ръчно рисувани икони традиционно се рисуват с темпера, изработена от естествени пигменти.