Важността на витамин D за човешкото тяло и здраве

Витамин D е един от най-важните витамини, които поддържат човешкото здраве.

Физиологичната роля на витамин D е да поддържа калциевия баланс, да доставя на организма калций, където трябва. Той е много необходим за изграждането и поддържането на здрава костна система. А когато калциевият баланс е в норма, основната му дейност е насочена в червата.

Основните форми на Витамин D са: Витамин D3 или холекалциферол и Витамин D2 или ергокалциферол.

Витамин D – защо тялото се нуждае от него

Той е биологично активно вещество в човешкото тяло, което се образува под действието на ултравиолетовите лъчи в кожата и постъпва в човешкото тяло с храната.

Действие на витамин D:

  • осигурява нормален растеж и развитие на костите, предотвратява развитието на рахит и остеопороза, като регулира минералния метаболизъм;
  • насърчава мускулния тонус, подобрява имунитета, необходим е за функционирането на щитовидната жлеза и нормалното съсирване на кръвта;
  • помага на тялото да възстанови защитните обвивки около нервите;
  • участва в регулирането на кръвното налягане и сърдечната честота;
  • инхибира растежа на ракови клетки.

Изследвани са положителните ефекти на витамините върху:

  • сенилна деменция и болест на Алцхаймер;
  • когнитивни функции (нарушено мислене), особено при възрастни хора;
  • нарушения на настроението, особено депресия при възрастни хора;
  • автоимунни заболявания като например, псориазис.

Нуждата от витамини се компенсира от витамин D3 (холекалциферол), който се образува в кожата от провитамини под въздействието на ултравиолетовите лъчи на слънчевата светлина. Провитамините частично се доставят в организма в завършен вид от растенията и частично се образуват в тъканите на техния холестерол.

Допълнителни хранителни източници на витамин D са млечни продукти, рибено масло, рибен черен дроб, хайвер, яйчен жълтък. На практика обаче млякото и млечните продукти не винаги съдържат витамини или съдържат само следи (минимални) количества (например 100 g краве мляко съдържат само 0,05 mg), така че консумацията им, за съжаление, не може да гарантира покритие от нашите изисквания за този витамин.

Овесените ядки, картофите, магданозът и някои билки като люцерна, глухарче, коприва и хвощ също съдържат витамин D в малки количества.